Bernie

 

 

Bernie je štěně Bernského salašnického psa narozené 18.1.2010 s vadou loketních kloubů na obou předních nohách. Chovatel chtěl pejska utratit, ale po informování veterinářem a ujištění paní Dity, zachránkyně Bernieho, že bude stačit poze rehabilitace k tomu, aby mohl žít plnohodnotný život, jej tato hodná paní se svou rodinou před tímto hrozným osudem zachránila. Po RTG však jiný pan veterinář konstatoval, že loketní kost je zcela mimo kloub, tudíž by byla jediná možnost operace.
Bernie prošel rukama několika ortopedů, udělalo se několik snímků, ale nikdo pejskovi moc šancí nedával. I přes to se paní Dita nechtěla vzdát a  rozhodla se zkusit alespoň návrh pana MVDr. Tomáše Černíka, a to konkrétně toto: 

Kost loketní pomocí speciálních kleští dostat do polohy, kam patří, samozřejmě předtím uvolnit vazy, šlachy a svaly v okolí(vymotat ji z té nejspíš spleti, která tam chybným růstem vznikla), potom v hlavici kosti ramenní, hlavici kosti vřetenní a v kosti loketní vyvrtat dírky, do kterých přijdou šrouby a přes ně se "namotá" silonové vlákno, vytvoří se jakási smyčka, která bude držet kosti pohromadě, ale jelikož nejspíš budou mít velkou tendenci se vrátit do současné chybné polohy a navíc pejsek poroste, vytvořila by se ještě jedna smyčka, která by byla volnější.
Zároveň by se na té pevnější smyčce vytvořilo pomocí vlákna jakési vedení, které by šlo skrz kůži ven, aby se za nějakou dobu, až se kosti zvětší a smyčka by byla příliš těsná, mohla původní smyčka vytáhnout a přestřihnout, tím by se spojení uvolnilo a přišlo na řadu spojení smyčkou větší(počítá se s růstem, tak aby se zbytečně kosti nefixovaly v nepřirozené poloze). Během operace by se ještě kosti fixovaly, aby nešly do původní polohy ještě navrtanými drátky v kostech ramenní a vřetenní(nebo loketní???teď nevím, vypadlo mi to, je to moc informací pro laika najednou, tak se omlouvám) a ty drátky by šly přes kůži a svaly ven, byly by o kus delší než jen aby šli nad kůži tak, aby se na ně dala dát sádra, ta by po vytuhnutí kosti držela v pozici, jaké mají být, po cca 3 týdnech by se sádra sundala a zkontrolovalo se, jak to tam vypadá, nejspíš i RTG, pokud by smyčka již byla těsná, uvolnila by se a kosti by držela volněji smyčka větší, dala by se znovu sádra, která by držela kosti opět ve správné poloze.

Postupně budeme informovat v sekci Veterina.


 


WebZdarma.cz